close
تبلیغات در اینترنت
چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟
loading...

تصویر ثابت

تصویر ثابت

وبلاگ بدنسازی شهرستان دولت اباد

چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟ ما همیشه فکر می کنیم چاقی، مشکلی است که بر طرف کردن آن سخت است درصورتی که بسیاری از افراد مبتلا به لاغری هستند وافزایش وزن برای آنهامشکل تر از کاهش وزن یک فرد چاق است!هر -- با مشخصات فیزیولوژیکی که دارد، در یک محدوده وزنی ، سالم است . اگرچاق تر از…

آخرین ارسال های انجمن

چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟

مصطفی بازدید : 370 13 / 12 / 1390 زمان : 4:0 نظرات ()


چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟


ما همیشه فکر می کنیم چاقی، مشکلی است که بر طرف کردن آن سخت است درصورتی که بسیاری از افراد مبتلا به لاغری هستند وافزایش وزن برای آنهامشکل تر از کاهش وزن یک فرد چاق است!

هر -- با مشخصات فیزیولوژیکی که دارد، در یک محدوده وزنی ، سالم است . اگرچاق تر از آن شود دچار اضافه وزن شده و در معرض ابتلا به بیمارهای مزمنقرار می گیرد ؛ اما کمبود وزن هم خطر زاست . هر چه وزن فرد با حد پائینسلامتی فاصله بیشتری داشته باشد ، خطر ابتلا به بیمار هایی که موجب مرگزودرس می شوند ، بیشتر است . او توان کافی برای انجام فعالیت های روزانهرا ندارد و بیشتر اوقات احساس ضعف می کند.

وزن ایده آل ، بر اساس قد و سن یک فرد و شرایط جسمی او محاسبه می شود . اودر این وزن نه لاغر و نه چاق و از اندام متوسطی برخوردار است.

هدف کلی رژیم های چاقی و لاغری ، رسیدن به این وزن ایده آل است که فرد ، با داشتن آن از سلامتی کامل برخوردار می باشد .

Click the image to open in full size.


دلیل لاغری چیست؟

این اولین سؤالی است که یک فرد لاغر باید از خود بپرسد.

مشکلاتی چون

پرکاری تیروئید واختلالات هورمونی،نارا� �تی روحی که تأثیر مستقیم بر غذاخوردن فرد داردو تنهایی ، همه می توانند دلایل تأثیر گذاری باشند وجودانگل در روده ها و یابیماری های عفونی دوره ای هم دلایل دیگری برای لاغریمفرط است .

با شناسایی دلیل خیلی راحت تر می توان برای حل این مسئله اقدام کرد ،دراین صورت راه درمان را می شناسیم و موانع را یکی یکی از سر راه بر میداریم . برای مثال، مینا در دانشگاهی تحصیل می کند که مجبور است دور ازخانه وتنها باشد . غذای دانشگاه را دوست ندارد و حوصله غذا درست کردن هم ندارد. اصلاً حوصله غذاخوردن هم ندارد . هر دفعه که به خانه می رود مادر از لاغر شن روز به روزششکایت می کند . خودش هم احساس می کند ریزش موهایش خیلی زیاد شده.... تااینکه یک روز از ضعف و معده درد شدید به پزشک مراجعه می کند، دکتر داروهایمناسب درمان التهاب معده را به او داده و به متخصص تغذیه ارجاعش می دهد.

مشکل مینا تنهایی است . او به کمک مشاور راه مناسبی می یابد تا دوستان جدیدی پیدا کند و مشاور تغذیه نیز یک برنامه غذایی صحیح به او ارائه می دهد . مینا نیز پس از 3 ماه سلامتی کامل خود را به دست می آورد.

پس بهتر است اول دلایل لاغری را پیدا می کنیم.

قدم بعدی، برنامه غذایی درست است.

اگر احساس می کنید که لاغر هستید و نیاز دارید چند کیلو گرمی اضافه کنید،راه حل این نیست که فقط به خوردن غذاهای پرچرب و شیرین اقدام کنید . باچنین راه حلی فقط چربی های ذخیره ای بدنتان را افزایش داده اید.


مرحله اول،

با انجام فعالیتهای ورزشی و نرمش های منظم ، نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد و این 2 حسن دارد.

اول اینکه؛ اشتها شما به غذا خوردن بیشتر می شود و احساس کسالت شما از بین می رود.

دوم اینکه؛ غذایی که می خورید در بدن شما ، صرف ساخته شدن عضلات می شود.

کم تحرکی موجب تحلیل عضلات شده و دراین صورت فرد حتی قدرت ندارد فعالیتهای روزمره مثل بالاوپائین رفتن از پله را انجام دهد، اضافه کردن چربی بهاین بدن ضعیف هیچ فایده ای نخواهد داشت. یک فرد مسن و فرتوت عضلات تحلیلرفته ای دارد اما فرد مسن و چاق با فعالیت کم و همان میزان عضله ، باید وزنی حدود دو برابر را حمل کند...

Click the image to open in full size.


مرحله دوم،

افزایش انرژی دریافتی است.

یک زن جوان و سالم روزانه به 2000 کیلو کالری و یک مرد جوان و سالم به 2200 کیلو کالری انرژی نیاز دارد . یک برنامه غذایی تأمین کننده 2000 کالری ، به شرح زیر است:


صبحان هساعت7 صبح:1 لیوان شیر پرچرب + 60 گرم غلات صبحانه ویتامینه + 2 قاشق چایخوری عسل که به شیر و غلات اضافه شود.


ساعت 10 : یک لقمه نان و پنیر که بهاندازه 2 کف دست نان و 30 گرم پنیر (1 قوطی کبریت) و 1 عدد گردو است: میانوعده مناسبی در بین کار یا زنگ تفریح کلاس خواهد بود .


نهارساعت12: زرشک پلو و مرغ که برنج آن 15 قاشق است و با یک قاشق غذا خوری روغن مایع پخته شده ، مرغبه اندازه130 گرم گوشت داشته باشد(یک ران کامل) ، به علاوه 1 کاسه ماست پرچرب ( 240سی سی) ، 2 عدد خیار و یک گوجه ریز شده به عنوان سالاد در کنار غذا با یک قاشق مربا خوری سس مایونز و 1 قاشق مربا خوری روغن زیتون.


عصرانه ساعت 4: چای و یک عدد شیرینی یا 3 تا 4 بیسکویت ترد.


ساعت6: 1 لیوان آب میوه طبیعی یا یک عدد میوه.


شام ساعت5/8: یک آش استثنایی ، دارای 1 لیوان حبوبات پخته + 30 گرم گوشت+ نصف لیوان سبزیجات پخته+ نصف لیوان رشته پخته.

( این چیزی است که شما باید بخورید و می توانید مقادیر آن را به تعداد افراد خانواده چند برابر کنید.)

یا

ماکارانی دارای نصف لیوان ماکارانی پخته ،60 گرم گوشت چرخ کرده + یک سالادکاهوی استثنایی ، دارای 1 لیوان کاهو، خیار و گوجه فرنگی ریز شده که نصفلیوان لوبیا سفید پخته نیز به آن اضافه شده است.

(برای شام دو انتخاب دارید هر کدام را که دوست دارید بخورید)


قبل از خواب: یک عدد میوه.یک رژیم غذایی مناسب برای کسی که قصد دارد وزنش را افزاش دهد باید به گونه ای باشد که از
همه گروه های غذایی به اندازه مورد نیاز میل کند و سعی نماید در هر وعده ،از همه گروهها بخورد - نان و غلات ، میوه ها ، سبزی ها ، گوشت و حبوبات ،شیر و لبنیات - مثلاً ناهار تنها نان و یک تکه کباب نخورد بلکه به همراه آن سبزی یا سالاد و ماست یا دوغ میل کند.

نکاتی که باید رعایت شود....

1. برنامه غذایی یک روزتان را با ذکر ساعت بنویسید و آنر با برنامه غذایی که داده شده است تطبیق دهید . چقدر کمتر

می خورید؟ فاصله غذاهایتان چقدراست؟سعی کنید هیچ وعده ای را حذفنکنید .هیچ کاری مهم تراز سلامتی تان نیست پس خودتان را عادت دهید سر ساعت غذا بخورید.


2. اگر واقعاً نمی توانید زیاد بخورید ، از مواد غذایی کم حجم و پر کالریدر فواصل غذاهایتان استفاده کنید. مغزها چون فندق ، بادام و گردو خوراکیهایی خوشمزه، مفید و پر کالری هستند. چند عدد بیسکویت کرم دار، یک تکه نانسوخاری و پنیر خامه ای یا یک بستنی میوه ای خامه دار، انتخاب های خوبیهستند.


3. اگراستخوان بندی ظریفی دارید لازم نیست سعی کنید حتماً به وزن ایده آلبرسید و خودتان را آزار دهید، حتی اگر در محدوده سلامتی هم باشید برای شماخوبست.

Click the image to open in full size.


بیماری لاغری عصبی(Anorexia)

توضیح مختصری راجع به بیماری آنورکسیا به شرح زیر است:

این بیماری به دلیل ترس فرد از افزایش وزن ایجاد شده و فرد دچار لاغری مفرط می شود، ازخوردن غذا امتناع می کند و یا غذارا خورده اما عمدتا بر می گرداند. این افراد معمولاً تصویری نادرست ازاندام خود دارند . همیشه خیال می کنند چاق بوده و به اندازه کافی لاغر یاخوش اندام نیستند . دلیل آن رواج تبلیغاتی اندام های باریک و فشارهای عصبیدر جامعه است . مبتلایان به آنورکسیا مدت طولانی خود را گرسنه نگه میدارند . ملین ها یا قرص های لاغر کننده مصرف می کنند، وعده های غذایی راحذف می کنند، عصبی اند و بی خوابی دارند.

آنها حساس و زود رنج می شوند، مبتلا به افسردگی شده و قابلیت باروری را ازدست می دهند و در نهایت نیز به بیماری های قلبی و دیگر بیمارهای مرگ بارمبتلا خواهند شد .

این افراد باید به متخصصین ارجاع داده شوند . چون درمان آنها در بسیاری از موارد تنها با مصرف مواد غذایی امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
سلام.به وبلاگ اریا خوش امدید امیدوارم که ازمطالب سایت استفاذه بهینه ببرید. سوال یا مشکل را درقسمت نظرات سایت مطرح کنید
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  نظرشمادرموردقالب جدیدوبلاگ

  ویدئوهای برتر  آمار سایت
 • کل مطالب : 223
 • کل نظرات : 41
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 808
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 55
 • بازدید امروز : 13
 • باردید دیروز : 103
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 215
 • بازدید ماه : 2,794
 • بازدید سال : 12,978
 • بازدید کلی : 833,264
 • کدهای اختصاصی
  کسب درآمد